Statut
STATUT FUNDACJI
Dla Dobra Dzieci
§ 1
1. Fundacja Dla Dobra Dzieci, zwana dalej Fundacją, działa na podstawie Ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 roku o fundacjach (Dz.U.2020.2167 t.j. z dnia 2020.12.04), jak również na podstawie postanowień niniejszego statutu.
2. Fundacja została ustanowiona przez Łukasza Terleckiego, zwanym dalej Fundatorem, aktem notarialnym sporządzonym przez Notariusza Marta Niedzielska – Zeliaś w dniu 14.04.2021r.
§ 2
1. Siedzibą Fundacji jest m. Tarnów, powiat tarnowski, woj. małopolskie.
2. Fundacja może tworzyć oddziały, filie, a także przystępować do spółek i fundacji.
3. Terenem działania Fundacji jest teren Rzeczypospolitej Polskiej, jednakże dla właściwego realizowania celów Fundacji i w zakresie ku temu niezbędnym, Fundacja może prowadzić również działalność poza granicami Polski.
4. Fundacja została ustanowiona na czas nieokreślony.
§ 3
Fundacja posiada osobowość prawną.
§ 4
1. Fundacja posługuje się pieczęcią z oznaczeniem nazwy i siedziby Fundacji.
2. Fundacja może używać wyróżniającego ją znaku graficznego, zamieszczanego na dokumentach fundacji
§ 5
Celami Fundacji są:
- Pomoc społeczna polegająca na świadczeniu wsparcia i pomocy prawnej, psychologicznej i administracyjnej rodzinom w systemie pieczy zastępczej – we wszelkich formach działalności.
- Świadczenie pomocy psychologicznej i edukacyjnej podopiecznym pozostających w systemie pieczy zastępczej.
- Rozpowszechnianie idei zakładania i prowadzenia rodzin działających w systemie pieczy zastępczej.
- Świadczenie pomocy psychologicznej i prawnej dla osób, w szczególności kobiet, będących w trudnej sytuacji życiowej i materialno-bytowej rozważających skorzystanie z systemu pieczy zastępczej dla swoich dzieci biologicznych oraz przekazanie swoich dzieci do adopcji.
- Prowadzenie szkoleń i edukacji celem uzyskania uprawnień przez zainteresowanych do sprawowania opieki nad dziećmi w systemie pieczy zastępczej, w tym uprawnień przez kandydatów na rodziny adopcyjne.
§ 6
Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
- powoływanie i/lub prowadzenie rodzinnych domów dziecka, ośrodków adopcyjnych, w szczególności na rzecz dzieci ze schorzeniami genetycznymi i innymi problemami zdrowotnymi, pochodzącymi z rodzin wielodzietnych, trudną sytuacja prawną.
- pełnienie funkcji organizatora pieczy zastępczej, w tym również koordynacji rodzin w systemie pieczy zastępczej z obszaru Rzeczypospolitej Polskiej.
- organizację imprez charytatywnych – a to w szczególności poszukiwanie sponsorów oraz organizację imprez dla dzieci, w tym spotkań świątecznych, festynów oraz wszelkich imprez kulturalno-sportowych oraz ogólnorozwojowych.
- Pomoc w zakresie poradnictwa prawnego i administracyjnego oraz rozwiązań formalno-prawnych, jak również opracowanie materiałów.
- współpracę z organami administracji publicznej oraz wszelkimi jednostkami i podmiotami odpowiadającymi za dzieci w systemie pieczy zastępczej.
- integrację rodzin działających w systemie pieczy zastępczej, w tym współorganizację podmiotami i jednostkami grup wsparcia, warsztatów, wyjazdów integracyjnych, szkoleń specjalistycznych oraz zorganizowanie forum internetowego przeznaczonego dla rodzin działających w systemie pieczy zastępczej.
- współpracę z podmiotami odpowiadającymi za organizację wolontariatu oraz bezpośrednie zarządzania pomocą wykonywaną przez wolontariuszy na rzecz Fundacji.
- Organizowanie pieczy zastępczej.
- Pozostałe wszelkie inne działania na rzecz realizacji celów Fundacji.
- Powoływanie i prowadzenie ośrodków preadopcyjnych dla dzieci w różnych grupach wiekowych.
- Tworzenie i opieka nad „Oknami życia”.
§ 7
1. Cele statutowe Fundacja realizuje poprzez prowadzenie działalności nieodpłatnej i odpłatnej pożytku publicznego.
2. Działalność nieodpłatna i odpłatna realizowana jest w formach wskazanych w § 7. Obie te formy działalności będą rachunkowo wyodrębnione w stopniu umożliwiającym określenie przychodów, kosztów i wyników przy uwzględnieniu przepisów dotyczących rachunkowości.
3. Zakres działalności odpłatnej i nieodpłatnej Zarząd określi w odrębnej uchwale.
4. Fundacja prowadzi działalność na rzecz ogółu społeczności.
§ 8
Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w kwocie 500,00 zł (słownie: pięćset złotych) oraz inne mienie nabyte przez Fundację w toku jej działania.
§ 9
1. Dochody fundacji mogą pochodzić z:
- darowizn, spadków, zapisów,
- dotacji i subwencji osób prawnych,
- dochodów ze zbiórek i imprez publicznych,
- dochodów z majątku fundacji,
- odsetek bankowych,
- działalności odpłatnej pożytku publicznego,
- wszelkich innych form pozyskiwania pieniędzy na cele statutowe.
2. Całość dochodów uzyskiwanych przez Fundację jest przeznaczana wyłącznie na działalność statutowa.
§ 10
1. Władzą Fundacji jest Zarząd Fundacji.
2. Zarząd składa się z 1-4 osób.
3. Zarząd powoływany jest i odwoływany decyzją Fundatora na 3 letnią kadencję.
4. Funkcję członka Zarządu można pełnić przez więcej niż jedną kadencję.
5. Fundacja może, ale nie musi nawiązać z Członkiem Zarządu stosunek pracy.
6. Członkostwo w Zarządzie ustaje na skutek:
– upływu kadencji,
– złożenia rezygnacji na ręce Fundatora,
– utraty prawa obywatelskich wobec prawomocnego skazania wyrokiem sądu karnego, polskiego lub zagranicznego,
– śmierci Członka Zarządu,
– odwołania Członka Zarządu przez Fundatora w przypadku rażącego naruszenia zasad statutowych, nieprzestrzegania postanowień Statutu, brak działań na rzecz Fundacji.
7. Członkiem Zarządu nie może być osoba skazana prawomocnie wyrokiem polskiego lub zagranicznego sądu karnego za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
8. Do zadań Zarządu Fundacji należy:
– kierowanie działalnością Fundacji oraz reprezentowania jej na zewnątrz,
– organizowanie i nadzorowanie całości działalności danej Fundacji,
– dokonywanie czynności prawnych, w tym również występowanie we wszelkich stosunkach prawnych z zakresu prawa cywilnego, pracy, administracyjnego i innych.
9. Zarząd raz w roku zobowiązany jest przedkładać Fundatorowi roczne sprawozdanie z działalności Fundacji – do 30 stycznia każdego roku.
10. Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej niż jeden raz na pół roku.
11. Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes Zarządu, przesyłają informację drogą pocztową listem poleconym na co najmniej 7 dni przed terminem posiedzenia.
12. O posiedzeniu należy powiadomić wszystkich Członków Zarządu.
13. Wszelkie decyzje i uchwały są podejmowane bezwzględną większością głosów Członków Zarządu obecnych na posiedzeniu przy wymaganej obecności minimum 51% Członków. W przypadku równego rozłożenia głosów decyduje głos Prezesa Zarządu.
14. Zarząd może powoływać pełnomocnika do kierowania wyodrębnionymi obszarami spraw należących do działań fundacji.
15. Członkowie organów Fundacji nie ponoszą odpowiedzialności materialnej majątkiem własnym za zobowiązania Fundacji.
§ 11
Fundacja nie może podejmować działań polegających na:
1) udzielaniu pożyczek lub zabezpieczaniu zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do członków Rady Fundacji, członków Zarządu Fundacji lub pracowników Fundacji oraz osób, z którymi członkowie Rady Fundacji, Zarządu Fundacji lub pracownicy Fundacji pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,
2) przekazywaniu majątku Fundacji na rzecz członków Rady Fundacji, członków Zarządu Fundacji lub pracowników Fundacji oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
3) wykorzystywaniu majątku na rzecz członków Rady Fundacji, członków Zarządu Fundacji lub pracowników Fundacji oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego,
4) zakupie towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Rady Fundacji, członkowie Zarządu Fundacji, pracownicy Fundacji oraz ich osoby bliskie, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
§12
W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia, Zarząd Fundacji składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza i to tylko wówczas, gdy w chwili składania tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku znacznie przewyższa długi spadkowe
§ 13
Fundacja odpowiada całym swoim majątkiem za swoje zobowiązania.
§ 14
Fundacja składa właściwemu ministrowi corocznie, w terminie do dnia 31 marca, sprawozdanie ze swej działalności za rok ubiegły.
§ 15
1. Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została powołana, lub w razie wyczerpania się jej środków i majątku.
2. Likwidację prowadzi likwidator wyznaczony przez Zarząd.
3. Majątek pozostały po likwidacji może zostać przeznaczony decyzją Fundatora lub jego spadkobierców na dowolny cel w tym również na rzecz działających na terenie Rzeczypospolitej Polskiej organizacji o zbliżonych celach.
§ 16
1. Zmiany Statutu Fundacji dokonywane są przez Fundatora z własnej inicjatywy lub na wniosek Zarządu Fundacji.
2. Podejmowanie uchwał o połączeniu lub likwidacji Fundacji oraz o utworzeniu oddziału lub filii Fundacji należy do wyłącznej kompetencji Fundatora lub jego spadkobierców.
§ 17
Statut wchodzi w życie z dniem podpisania Aktu Fundacyjnego.
Prosimy o wsparcie!
Wesprzyj nas
Przekaż nam 1,5% KRS: 0000270261 Cel Szczegółowy DLA DOBRA DZIECI 12841